Wróc do strony głównej

KAMPANIA „OSZCZĘDZAMY ENERGIĘ


KAMPANIA „OSZCZĘDZAMY ENERGIĘ”

W związku z sytuacją geopolityczną, której następstwem jest trwający na świecie kryzys energetyczny, Ministerstwo Klimatu i Środowisko uruchomiło kampanię edukacyjną dotyczącą oszczędzania energii. Jej celem jest kształtowanie postaw i nawyków związanych z racjonalnym gospodarowaniem energią, zarówno w domu jak i biurze czy szkole. Energia elektryczna wykorzystywana jest niemal we wszystkich aspektach naszego życia. Nie tylko ułatwia nam codzienne czynności, ale również zapewnia komfort w gospodarstwach domowych i miejscu pracy. Paliwa kopalne, takie jak: węgiel, gaz ziemny, ropa naftowa występują na świecie w ograniczonych ilościach. Produkcja i wykorzystanie energii ze źródeł konwencjonalnych przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Przy czym zmniejszenie ich użycia spowoduje, że starczy ich na dłużej. Pamiętajmy również, iż rachunki za energią elektryczną to jeden z podstawowych wydatków. Warto więc wiedzieć jak oszczędzić, zwłaszcza teraz, kiedy ceny prądu rosną i wprowadzony został roczny limit jego zużycia.

Poniżej przedstawiamy przykłady dobrych praktyk, jak oszczędzać energię:

  1. Podczas gotowania potraw przykrywaj garnki pokrywką – przyspieszy to proces gotowania i skróci czas korzystania z płyty indukcyjnej
  2. Piekąc potrawy w piekarniku, nie otwieraj go w ogóle lub nie rób tego zbyt często – urządzenie będzie musiało nagrzać się ponownie, zużywając przy tym sporo prądu.
  3. Wyłącz piekarnik wcześniej – zwłaszcza w przypadku jedzenia, które jest już “prawie gotowe”. Piekarnik jest nagrzany przez długi czas, dlatego jego wcześniejsze wyłączenie pozwoli nam zaoszczędzić sporo prądu, a jedzenie z pewnością dopiecze się bez dodatkowej pracy sprzętu!
  4. Nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki i zamrażarki, a także pilnuj, aby drzwi od nich były zamknięte – ponowne ochłodzenie ich wnętrza pochłania dużo energii (niektóre lodówki wyposażone są w system monitorowania czasu otwartej lodówki, przypominając tym samym o jej zamknięciu np. za pomocą dźwięku).
  5. Nie trzymaj lodówki zbyt długo otwartej – będzie potrzebowała więcej energii, żeby znów obniżyć temperaturę.
  6. Zagotuj w czajniku tylko tyle wody, ile potrzebujesz – im więcej wody do niego wlejesz, tym dłużej będzie pracował i pobierał energię.
  7. Nigdy nie odkręcaj grzejników przy otwartym oknie – tę lekcję powinniśmy pamiętać z zajęć z fizyki!
  8. Wyłącz urządzenia z których w tej chwili nie korzystasz, np. komputer, telewizor, radio itp.
  9. Wyłącz wszystkie urządzenia biurowe na noc, na weekend oraz podczas dłuższych okresów bezczynności.
  10. Nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania – świecąca dioda na urządzeniu wskazuje, że nadal zużywa ono energię.
  11. Wymień żarówki na świetlówki energooszczędne i gaś niepotrzebne światło.
  12. W czasie wykonywania czynności, które nie wymagają silnego oświetlenia sufitowego, korzystaj z lampki – mniej intensywne oświetlenie pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną.
  13. Zrezygnuj z lampek zamontowanych przed Twoim domem – szczególnie, jeśli świecą się one w ciągu dnia.

Czy wiesz, że…

  • Największymi pożeraczami prądu są płyta indukcyjna i bojler elektryczny. Zaraz za nimi znajdują się piekarnik, lodówka i zmywarka. Nie oznacza to jednak, że w każdym domu to one będą pobierały ajwięcej energii elektrycznej. Wszystko zależy od tego jak intensywnie korzystasz z danego urządzenia.
  • Prądu zużywamy coraz więcej… Z roku na rok zapotrzebowanie na energię elektryczną drastycznie wzrasta, a budowanie nowych elektrowni węglowych może w znacznym stopniu zaszkodzić środowisku naturalnemu. Dlatego państwa inwestują oraz zachęcają do korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska: https://www.gov.pl/web/klimat, oraz pod linkiem: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/oszczedzamy-energie.

Opublikowano w news