Zarządzenie nr 10/2019
Dyrektora Narwiańskiego Paru Narodowego z dnia 28.05.2019 r.
w sprawie Regulaminu udostępniania Narwiańskiego Parku Narodowego do amatorskiego połowu ryb.
Działając na podstawie art. 8e.1 i art. 12 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1651., z późn. zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 1996 r. w sprawie utworzenia Narwiańskiego Parku Narodowego (Dz. U. z 1996 r. nr 77 poz. 368), zarządzam co następuje:
§1
Wprowadzam "Regulamin udostępniania Narwiańskiego Parku Narodowego do amatorskiego połowu ryb", stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§2
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2019 r.
Załącznik do Zarządzenia nr 10/2019.
Dyrektora Narwiańskiego Parku Narodowego z dnia 28 maja 2019 roku w sprawie Regulaminu udostępniania Narwiańskiego Parku Narodowego do amatorskiego połowu ryb.
REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA NARWIAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO DO AMATORSKIEGO POŁOWU RYB
I. WSTĘP
-
Narwiański Park Narodowy, zwanym dalej Parkiem lub NPN, jest udostępniony do uprawiania amatorskiego połowu ryb (wędkowania), na zasadach opisanych w niniejszym Regulaminie.
-
Za udostępnianie Parku do wędkowania pobierana jest opłata w formie „Zezwolenia na amatorski połów ryb w Narwiańskim Parku Narodowym", wydawana:
-
na 1 dzień;
-
na 3 dni;
-
na 1 miesiąc;
-
na 1 rok.
-
Zezwolenie na amatorski połów ryb w Narwiańskim Parku Narodowym obywatelom polskim wydaje się wyłącznie przy okazaniu Karty Wędkarskiej. Obowiązek ten nie dotyczy obcokrajowców czasowo przebywających w Polsce.
-
Zezwolenie na amatorski połów ryb w Narwiańskim Parku Narodowym uprawnia do wędkowania z łodzi lub z brzegu.
-
Ceny zezwolenia na amatorski połów ryb w Narwiańskim Parku Narodowym zawiera załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
-
Zezwolenie na amatorski połów ryb upoważnia do dojścia najkrótszą drogą pieszą lub dopłynięcia i przebywania oraz wędkowania na łowisku przez całą dobę oraz połowu ryb zgodnie z niniejszym Regulaminem.
-
Do wędkowania na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego uprawnia także, na równi z zezwoleniem, posiadanie aktualnej składki okręgowej Polskiego Związku Wędkarskiego – Porozumienia Ściany Wschodniej - Okręgów Białystok, Lublin, Biała Podlaska i Siedlce. Osoby, które opłaciły składkę okręgową PZW jednego z ww. okręgów obowiązują zasady amatorskiego połowu ryb opisane w niniejszym Regulaminie.
-
Niektóre miejsca w Parku mogą być czasowo lub trwale wyłączane z amatorskiego połowu ryb (na podstawie zarządzenia dyrektora NPN), bez zwrotu całej lub części opłaty, w szczególności ze względu na:
-
lęgi ptaków;
-
zagrożenia pożarowe;
-
niski stan wód,
-
tarliska i zimowiska.
-
Parkowanie pojazdów silnikowych na terenie Parku dozwolone jest tylko na wyznaczonych parkingach i polach biwakowych.
-
Wędkowanie dozwolone jest wyłącznie:
-
dwiema wędkami zwykłymi;
-
metodą spinningową – jedną wędką;
-
metodą muchową – jedną wędką.
-
W Parku obowiązuje zakaz posiadania kuszy przy sobie, zarówno na łodzi, w wodzie, jak i na brzegu.
-
Sprzęt pływający służący do połowu ryb, zwany dalej "sprzętem pływającym", musi być zarejestrowany na podstawie odrębnych przepisów.
-
Przebywanie w miejscach udostępnionych w NPN do amatorskiego połowu ryb może być niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Decyzje dotyczące wejścia na teren Parku, wędkarze, turyści i inne osoby odwiedzające podejmują samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie i na własne ryzyko.
-
Dyrekcja NPN nie ponosi żadnej odpowiedzialności za życie i zdrowie osób zmierzających na łowisko i dokonujących amatorskiego połowu ryb, w szczególności w związku z mogącymi odbywać się w okolicy odstrzałami redukcyjnymi zwierzyny.
II. PRAWA WĘDKUJĄCEGO W WODACH NARWIAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
-
Prawo do wędkowania w wodach Narwiańskiego Parku Narodowego mają wszystkie osoby posiadające kartę wędkarską, które wykupiły zezwolenie na amatorski połów ryb w Parku, bądź posiadają aktualne składki jednego z okręgów wchodzących w skład tzw. Porozumienia Ściany Wschodniej - Okręgów Białystok, Lublin, Biała Podlaska i Siedlce Polskiego Związku Wędkarskiego oraz przestrzegają zasad ujętych w niniejszym Regulaminie.
-
Z obowiązku wykupienia zezwolenia na amatorski połów ryb zwolnione są osoby, które w danym roku kalendarzowym przekroczą wiek 70 lat.
-
Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce.
-
Osoby w wieku do lat 14, które nie posiadają karty wędkarskiej, mają prawo wędkować wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę i odpowiednie zezwolenie na amatorski połów ryb w Parku, pod następującymi warunkami:
-
wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą gruntowo-spławikową mają prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę;
-
wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu, osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą spinningową i muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedna wędkę.
-
Wędkarz ma prawo udostępnić współmałżonkowi, posiadającemu kartę wędkarską, jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności posiadania przez współmałżonka zezwolenia na amatorski połów ryb w Narwiańskim Parku Narodowym. Powyższe ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie wędki.
III. OBOWIĄZKI WĘDKUJĄCEGO NA WODACH NARWIAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
-
W czasie wędkowania wędkarz ma obowiązek posiadać: kartę wędkarską oraz aktualne zezwolenia na amatorski połów ryb w Narwiańskim Parku Narodowym oraz - w przypadku połowów z łodzi – dokument i rejestrację łodzi używanej do amatorskiego połowu ryb.
-
Wędkarz jest obowiązany przestrzegać przepisów obowiązujących w Parku, zawartych w ustawie o ochronie przyrody oraz zarządzeniach dyrektora Narwiańskiego Parku Narodowego. W szczególności obowiązuj m.in. zakaz:
-
śmiecenia;
-
parkowania poza miejscami wyznaczonymi;
-
zakłócania ciszy;
-
wypalania roślin oraz palenia ognisk i używania otwartego ognia;
-
ruchu pojazdów mechanicznych poza drogami publicznymi;
-
używania łodzi z silnikami spalinowymi i innego sprzętu motorowego z takimi silnikami.
-
Zezwala się na używanie silników elektrycznych do jednostek pływających.
-
Przed przystąpieniem do wędkowania, wędkarz zobowiązany jest do ustalenia, do kogo należy wybrane przez niego łowisko i czy nie obowiązują na nim dodatkowe ograniczenia, poza zawartymi w niniejszym Regulaminie.
-
Przy wyborze i zajmowaniu miejsca na łowisku pierwszeństwo ma ten wędkarz, który przybył na nie wcześniej. Przy zajmowaniu stanowisk wędkujący powinni zachować między sobą odpowiednie odstępy, określone w rozdziale IV.3.11 Regulaminu. Odstępy te mogą być zmniejszone tylko za zgodą wędkarza, który wcześniej zajął dane stanowisko.
-
W czasie wędkowania wędki muszą być pod stałym nadzorem ich użytkownika.
-
Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu minimum 10 metrów, bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu pod rygorem grzywny.
-
Obowiązkiem wędkarza jest opuszczenie łowiska, jeśli rozgrywane mają być na nim zawody rekreacyjno-sportowe. Organizator zawodów musi posiadać pisemne zezwolenie dyrektora Parku, którego wzór stanowi Załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu
-
W przypadku zauważenia zanieczyszczenia wody lub jego skutków, jak np. śnięte ryby, zmiana koloru wody, plamy olejowe, nienaturalny zapach lub innych niepokojących zdarzeń, wędkarz ma obowiązek natychmiast zawiadomić o tym Straż Parku - tel. 501 461 702 lub Narwiański Park Narodowy - tel. 86 4764811, 4764812 lub Policję, tel. 112.
-
Zezwolenie i inne dokumenty uprawniające do amatorskiego połowy ryb należy okazywać na każde żądanie osób upoważnionych do kontroli, wymienionych w punkcie V.2. Regulaminu.
-
W przypadku zauważenia gniazda ptaka, tamy, nory lub żeremia bobrowego wędkarz obowiązany jest oddalić się od nich na odległość nie mniejszą niż 50 m.
IV. ZASADY WĘDKOWANIA W NARWIAŃSKIM PARKU NARODOWYM
-
Wędka
Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona:
-
jednym haczykiem z przynętą, albo
-
w metodzie muchowej, nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo
-
w metodzie spinningowej, sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm
-
przy połowie ryb spod lodu:
-
jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm, albo
-
sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm.
-
Przynęty
-
Jako przynęty mogą być stosowane:
-
przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne,
-
przynęty sztuczne;
-
Zabrania się stosować jako przynęt (zanęt):
-
zwierząt i roślin chronionych,
-
ikry rybiej;
-
Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W przypadku stosowania ryb jako przynęt, mogą być użyte tylko ryby wymiarowe lub nie objęte wymiarem ochronnym oraz nie znajdujące się w okresie ochronnym;
-
Przynęty naturalne roślinne to rośliny, ich części oraz przetwory z nich (np. ciasta i pasty).
-
Przynęty sztuczne to grupa przynęt wykonanych z różnych materiałów naturalnych lub sztucznych. Przynęty te mogą być uzbrojone najwyżej w dwa haczyki o rozstawie ostrzy nie większym, niż szerokość przynęty sztucznej (z tolerancją do 2 mm).
-
Wędkowanie
-
Zabrania się łowić ryby w ustalonych dla nich okresach ochronnych oraz miejscach wyłączonych trwale lub czasowo z wędkowania.
-
Zabrania się amatorskiego połowu ryb:
-
W okresie od 1 marca do 30 kwietnia - na odcinku koryta głównego Narwi od stałego progu piętrzącego w Rzędzianach do jazu w Rzędzianach.
-
W ciągu całego roku – na przystani NPN w Kurowie do połączenia z ciekiem Kurówka.
-
Wędkarz ma obowiązek przestrzegać limitów dziennych połowów ryb.
-
Ponadto wędkarzowi nie wolno:
-
przechowywać i zabierać ryb poniżej ich wymiarów ochronnych,
-
sprzedawać złowionych ryb,
-
rozdawać złowionych ryb na terenie łowiska,
-
łowić ryb w odległości mniejszej niż 50 m od: jazów, śluz, tam, zapór, przepławek oraz innych urządzeń służących do piętrzenia wody.
-
łowić ryb w odległości mniejszej niż 50 m od rozstawionych i oznakowanych sieci i innych rybackich narzędzi połowu, podczas prowadzonych przez Narwiańskim Park Narodowy lub osoby upoważnione prac badawczych.
-
łowić metodą „szarpaka”,
-
budować pomostów i stanowisk wędkarskich,
-
wędkować ze sprzętu pływającego niezarejestrowanego i nieoznakowanego zgodnie z obowiązującymi przepisami,
-
stosować sztucznego światła, służącego lokalizowaniu bądź zwabianiu ryb,
-
wędkować z mostów,
-
obcinać głów i ogonów rybom przed zakończeniem wędkowania.
-
Ryby w stanie żywym, złowione zgodnie z limitem ilościowym, należy przechowywać wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na sztywnych obręczach. Każdy wędkarz musi przechowywać osobno złowione przez siebie ryby, z tym że zabrania się przechowywania żywych ryb dłużej niż 24 godz. W siatce można przetrzymywać nie więcej ryb, niż wynika to z limitów dobowych.
-
Złowione ryby niewymiarowe lub będące pod ochroną muszą być bezwzględnie, natychmiast z ostrożnością wypuszczone do wody nawet wtedy, gdy są martwe lub gdy ich stan wskazuje na niewielkie szanse przeżycia.
-
Raków pręgowatych, raków sygnałowych oraz ryb z gatunku trawianka, czebaczek amurski i sumik karłowaty po złowieniu nie wolno wypuszczać do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód.
-
W czasie połowu ryb na przynęty naturalne lub sztuczne zabrania się równoczesnego łowienia metodami spinningową lub muchową.
-
Dopuszcza się, w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb na wędkę, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej. Powierzchnia siatki podrywki wędkarskiej wynosi nie więcej niż 1 m x 1 m, a wielkość oczek sieci nie może być mniejsza niż 5 mm.
-
Ryby przeznaczone na przynętę mogą pochodzić wyłącznie z wód w Narwiańskim Parku Narodowym. Gatunki ryb wymienione w pkt 3.7, w razie ich pozyskania na przynętę nie mogą być powtórnie wprowadzone do NPN. Ryby przeznaczone na przynętę, w stanie żywym można przechowywać w specjalnym sadzyku lub w siatce jak w pkt 3.5.
-
Wędkarz zobowiązany jest do zachowania następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących:
-
łowiąc z brzegu co najmniej 10 m;
-
między łodziami co najmniej 25 m.
-
Niedozwolony jest połów ryb chronionych, wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2014 r. poz. 1348), ryb wyłączonych z wędkowania na podstawie zadań ochronnych lub zarządzeniach dyrektora Parku oraz ryb poniżej wymiaru ochronnego i w okresie ochronnym.
-
Obowiązujące w Narwiańskim Parku Narodowym wymiary ochronne, okresy ochronne ryb oraz limity liczbowe ryb możliwych do zabrania z łowisk w ciągu doby (liczonej od godz. 0:00 do 24:00), przedstawia Załącznik nr 3 do niniejszego Regulaminu.
V. KONTROLA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ WĘDKUJĄCYCH W WODACH NARWIAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
-
Osoba przebywająca na obszarze wodnym obowiązana jest do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, a w szczególności:
-
zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia, w tym ze sposobami udostępniania Narwiańskiego Parku Narodowego w celach turystycznych, przestrzegania regulaminów pól namiotowych oraz zasad bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych i ich przestrzegania;
-
stosowania się do znaków nakazu i zakazu;
-
zapoznania się i dostosowania swoich planów aktywności do umiejętności oraz aktualnych warunków atmosferycznych;
-
użytkowania sprzętu odpowiedniego do rodzaju podejmowanej aktywności, sprawnego technicznie i zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia;
-
bezzwłocznego informowania odpowiednich służb ratowniczych, w tym Straż lub Służbę Parku Narodowego, o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz innych zdarzeniach nadzwyczajnych, mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.
-
Wędkarz ma obowiązek poddać się kontroli prowadzonej przez:
-
pracowników Straży Narwiańskiego Parku Narodowego oraz upoważnionych przez dyrektora NPN pracowników Służby Parku;
-
funkcjonariuszy Policji;
-
funkcjonariuszy Państwowej Straży Rybackiej;
-
członków Społecznej Straży Rybackiej.
-
Na żądanie kontrolujących, wędkarz ma obowiązek: okazać wymagane niniejszym Regulaminem dokumenty oraz sprzęt wędkarski, złowione ryby i posiadane przynęty,
-
Za naruszenie chociażby jednego punktu niniejszego Regulaminu przez wędkarza, może być mu odebrane zezwolenie oraz zastosowane konsekwencje wynikające z ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o rybactwie śródlądowym.
INFORMACJE KOŃCOWE
-
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie obowiązujące przepisy prawne, a w szczególności:
-
Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody;
-
Ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo Wodne;
-
Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska;
-
Ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym;
-
Ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych;
-
Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt;
-
Zarządzeń i regulaminów dyrektora Narwiańskiego Parku Narodowego.
Załącznik nr 1
do Regulaminu udostępniania Narwiańskiego Parku Narodowego do amatorskiego połowu ryb.
CENNIK ZEZWOLEŃ WĘDKARSKICH
-
Ceny zezwoleń na amatorski połów ryb w NPN (wraz z podatkiem VAT):
-
na 1 dzień – 10 zł;
-
na 3 dni – 18 zł;
-
na 1 miesiąc – 40 zł;
-
na 1 rok – 100 zł.
-
Opłaty za zezwolenie można wnieść osobiście, przekazem pocztowym na adres: Narwiański Park Narodowy, Kurowo 10, 18-204 Kobylin Borzymy lub za pomocą systemu https://npn.eparki.pl
-
Miejsca sprzedaży i odbioru zezwoleń na amatorski połów ryb:
-
Kurowo 10, siedziba NPN,
tel./fax 86 476 48 11, 86 476 48 12,
poniedziałek - piątek 7:30 – 15:30
-
Ośrodek Informacyjny NPN
Łapy ul. Sikorskiego 24 (budynek Urzędu Miejskiego) pok. 304, III piętro.
tel. 85 715 63 03
poniedziałek 8:00 – 16:00
środa 9:00 – 11:00
czwartek, piątek 7:30 – 15:30
Załącznik nr 2
do Regulaminu udostępniania Narwiańskiego Parku Narodowego do amatorskiego połowu ryb.
WZÓR ZEZWOLENIA
Sygn. NPN-SP-421/…/19.
Kurowo, dnia .......... 201 ... r.
ZEZWOLENIE NR .../201…
Pan/i ………………………………………………………………………………..…………. otrzymuje zezwolenie na zorganizowanie zawodów wędkarskich, w dniu/dniach ……………………..………… 201… r., w godzinach ........................................................... , na rzece Narew na odcinku …………………………………………………..
Warunkiem przeprowadzenia zawodów jest:
-
Przestrzeganie przepisów obowiązujących w NPN dotyczących udostępniania Parku, w tym posiadanie zezwolenia na amatorski połów ryb przez zawodników.
-
Przekazanie do Straży Parku (tel. 501461702), na co najmniej jeden dzień przed zawodami, informacji o godzinie, w której będzie prowadzone ważenie ryb, aby w tym ważeniu mógł brać udział przedstawiciel NPN.
Załącznik nr 3
do Regulaminu udostępniania Narwiańskiego Parku Narodowego do amatorskiego połowu ryb.
OKRESY I WYMIARY OCHRONNE ORAZ DOBOWE LIMITY POŁOWU RYB OBOWIĄZUJĄCE W WODACH NARWIAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
Wymiar ochronny ryby stanowi długość od początku głowy do najdalszego krańca płetwy ogonowej.
-
Obowiązują następujące, dolne wymiary ochronne ryb:
-
boleń do 40 cm,
-
jaź do 25 cm,
-
karp do 35 cm,
-
kleń do 25 cm,
-
lin do 25 cm,
-
miętus do 25 cm,
-
okoń do 18 cm,
-
sandacz do 50 cm,
-
sum do 70 cm,
-
szczupak do 50 cm,
-
wzdręga do 15 cm.
-
Obowiązują następujące, górne wymiary ochronne ryb:
-
boleń od 75 cm,
-
okoń od 40 cm,
-
sandacz od 80 cm.
-
Ustala się następujące okresy ochronne ryb:
-
boleń - od 1 stycznia do 30 kwietnia,
-
miętus - od 1 grudnia do końca lutego;
-
sandacz od 1 stycznia do 31 maja,
-
sum - od 1 stycznia do 31 maja;
-
szczupak – od 1 stycznia do 30 kwietnia.
-
Jeżeli pierwszy lub ostatni dzień okresu ochronnego dla określonego gatunku ryb przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, okres ochronny ulega skróceniu o ten dzień.
-
Zakazowi połowów wędkarskich podlegają następujące gatunki ryb i minogów prawnie chronionych:
-
kozy - wszystkie gatunki,
-
minogi - wszystkie gatunki,
-
piskorz,
-
różanka,
-
śliz.
-
Rak błotny i rak szlachetny nie mogą być przedmiotem amatorskiego połowu.
-
Wprowadza się następujące limity ilościowe ryb do zabrania z łowiska w ciągu doby (w godz. 0:00 – 24:00):
-
sum 1 szt.,
-
sandacz, szczupak, boleń - łącznie 2 szt.,
-
lin 4 szt.,
-
jaź, kleń – łącznie 5 szt.
-
Łączna liczba złowionych i zabranych z łowisk ryb wymienionych gatunków nie może przekroczyć 10 szt. w ciągu doby.
-
Dopuszcza się zabranie z łowisk ryb innych gatunków, dla których nie określono limitów liczbowych, o łącznej wadze nieprzekraczającej 5 kg w ciągu doby.
-
Limity połowu nie dotyczą amura, tołpygi i karasia srebrzystego.
-
Dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego w uzasadnionych przypadkach ma prawo do zaostrzenia wymiarów, okresów ochronnych i limitów ilościowych ryb.