• Strona główna
  • Kontakt
  • Aktualności
BIP
mask

Konkurs bioróżnorodność i formy ochrony przyrody w Polsce.

Konkurs bioróżnorodność i  formy ochrony przyrody w Polsce.

25 listopada w Białowieskim Parku Narodowy odbył się finał V edycji konkursu „Bioróżnorodność i  formy ochrony przyrody w Polsce”. Konkurs adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych województwa podlaskiego. Został objęty Honorowymi Patronatami przez następujące instytucje: Podlaski Kurator Oświaty, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Dyrektor Instytutu Biologii PAN w Białowieży, Starosta Starostwa Powiatowego w Hajnówce, Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” oraz Dyrektorzy i instytucje: Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, Suwalski Park Krajobrazowy.

Konkurs składał się z etapu szkolnego, który odbył się 18 września 2014 roku. Na obszarze Narwiańskiego Parku Narodowego wzięło w nim udział 87 uczniów z następujących placówek: Zespół Szkół w Kuleszach Kościelnych, Zespół Szkół w Wyszkach, Zespół Szkół w Kobylinie Borzymach, Zespół Szkół w Czyżewie, Publiczne Gimnazjum w Klukowie, Zespół Szkół Gimnazjum nr 2 w Łapach, Gimnazjum im. M. Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem.

Do etapu powiatowego, który odbył się w siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie w dniu 16 października 2014 roku zakwalifikowało się 20 uczniów. Najlepsze wyniki podczas tego etapu uzyskali Przemysław Pyszlak i Natalia Kamińska z Zespołu Szkół w Łapach, Natalia Grodzka z Gimnazjum w Wysokiem Mazowieckiem oraz Natalia Oleszczuk z Zespołu Szkół w Klukowie, którzy zostali zakwalifikowani do etapu finałowego.

Zadaniem finalistów było opracowanie albumu lub prezentacji multimedialnej na jeden z podanych tematów oraz udział w etapie pisemnym konkursu finałowego, który składał się z 50 pytań zamkniętych. 10 osób, które uzyskały największą ilość punktów zakwalifikowało się do ścisłego finału, (konkurs ustny ) i została laureatami tegorocznej edycji.

Komisja konkursowa w składzie: dr Czesław Okołów - Przewodniczący Komisji, oraz członkowie: Wojciech Misiukiewicz, Jarosław Krawczyk, Marzenna Bielonko, Katarzyna Daleszczyk, Jolanta Ryś i Ewa Kraśnicka wyłoniła zwycięzców. I miejsce z wynikiem 88,83 pkt, zdobyła Aleksandra Grodzka z Gimnazjum im. M. Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem, V miejsce z wynikiem 79,00 punktów zajął Przemysław Pyszlak z Zespołu Szkół w Łapach.

Podczas pobytu w Białowieskim Parku Narodowym finaliści i ich opiekunowie zwiedzili Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, obejrzeli montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów Technikum Leśnego w Białowieży na temat żubra, obchodzącego w tym roku 85 rocznicę restytucji. Obejrzeli również kulisy powstawania filmów przyrodniczych i wysłuchali bardzo ciekawej opowieści Pani Bożena Walencik.

Wszystkim finalistom, szczególnie zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

Poniżej galeria zdjęć:

 

9k
8k
7k
6k
5k
4k
3k
2k
1k
16k
15k
14k
13k
12k
11k
10k