„Narew – rzeka ukrytych miejsc” to partnerski projekt Narwiańskiego Parku Narodowego oraz Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, zrealizowany we współpracy z Podlaskim Instytutem Kultury w Białymstoku w ramach projektu „PRZYSTAŃ lokalnie”, współfinansowanego z programu „Kultura – Interwencje. Edycja 2022” ze środków finansowych Narodowego Centrum Kultury oraz Województwa Podlaskiego.
Wartość dofinansowania: 10 000 zł
Koncepcja projektu powstała na podstawie mapy zawierającej lokalne nazwy miejsc obszaru chronionego Narwi. Głównym celem była refleksja w kontekście znaczeń słów, jakie niosą miejsca symbolicznie w lokalnej przestrzeni. Poprzez wspólne działania międzypokoleniowej grupy połączone zostały symboliczne „dwa brzegi”: z jednej strony – obszar górnej części Narwi, należący do gminy Choroszcz, z drugiej – do gmin Kobylin Borzymy i Łapy. Obie przestrzenie zawierają lokalne nazwy miejsc, których wspólne odkrywanie i poznawanie ich historii ukazało, jak warunki przyrodnicze oraz historyczne wpływają na tworzenie dziedzictwa kulturowego danych terytoriów. Opisy to interpretacja toponimiki na danym terenie zasłyszanej przez uczestników projektu.
W projekcie rzeka stała się terenem łączącym i przestrzenią symboliczną do wspólnych działań, które służą ochronie dziedzictwa przyrodniczego, historii oraz tradycji regionu Doliny Narwi.