Wróc do strony głównej

„Narew – rzeka ukrytych miejsc” – wystawa i podsumowanie projektu


Narew – rzeka ukrytych miejsc” – wystawa i podsumowanie projektu

W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Młynarzówka” odbyło się spotkanie podsumowujące partnerski projekt Narwiańskiego Parku Narodowego i M-GCKiS w Choroszczy, realizowanego we współpracy z Podlaskim Instytutem Kultury.

W sierpniu i wrześniu międzypokoleniowa grupa z obu brzegów rzeki Narwi, a dokładnie z gminy Choroszcz, Kobylin Borzymy oraz Łapy uczestniczyła w poszukiwaniach znaczeń lokalnych nazw miejsc, które znajdowały się na mapie przygotowanej przez pracowników parku.

Odkrywanie historii, zbieranie opowieści i spotkania z najstarszymi mieszkańcami było poprzedzone warsztatami z historii mówionej, dziennikarskimi, a także prezentacją przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa doliny Narwi. Następnie zebrany materiał przełożony został w formę artystyczną.

Zajęcia były prowadzone przez profesjonalistów: Mariusza Bieciuka, specjalistę ds. archiwum historii mówionej z Białostockiego Ośrodka Kultury – Centrum Zamenhofa; Olgę Gordiejew-Pobot – kierowniczkę działu kulturalnego Polskiego Radia Białystok Monikę Godlewską, zajmującą się zawodowo grafiką komputerową i projektowaniem graficznym oraz pracowników parku.

Rezultatem działań jest wystawa plansz graficznych, które są artystyczną interpretacją toponimii zasłyszanej podczas spotkań.

Wystawa ma charakter objazdowy i zostanie zaprezentowana w szkołach, tak by promować i poszerzać o nowe formy, edukację regionalną młodego pokolenia.

Nazwy lokalne miejsc opracowane podczas projektu:

Koziołek, Moczydły, Karakule, Piwowarska, Orle, Złota Jama, Na Dosce, Bielidło, Uhowskie Bieli, Osty.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację projektu!!!

wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do „Młynarzówki”!!!

Projekt realizowany był w ramach programu Podlaskiego Instytutu Kultury „PRZYSTAŃ lokalnie”,  współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury z Programu „Kultura – Interwencje. Edycja 2022” oraz środków Województwa Podlaskiego.

 

zdjęcia - podsumowanie projektu

Opublikowano w news