Wróc do strony głównej

13 maja Światowy Dzień Ptaków Wędrownych


Co roku, w drugą sobotę maja obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych.

Temat ptaków jest szczególnie bliski naszemu Parkowi. Są one największym bogactwem Doliny Narwi. Spotykamy tu przede wszystkim gatunki wodno-błotne, dla których rozległe obszary trzcinowisk, turzycowisk i zarośli są idealnym miejscem żerowania i gniazdowania.

Obchody Światowego Dnia Ptaków Wędrownych mają na celu zwrócenia uwagi na ochronę gatunków ptaków migrujących. Dotyczy to głównie zapewnienia zwierzętom bezpieczeństwa w czasie wędrówek oraz opieki nad siedliskami i terenami zgrupowań.

Dolina Narwi jest miejscem odpoczynku i żerowania dla wielu ptaków w drodze na tereny lęgowe. Wśród gatunków migrujących najwięcej spotyka się blaszkodziobych, głównie kaczek i gęsi. Zaobserwujemy np.: głowienki, czernice, płaskonosy, świstuny, a także duże stada gęsi zbożowych, białoczelnych i gęgawy.

W tym roku odwiedził nas nawet gość z Holandii! O czym można było przeczytać w poście na naszym funpage’u na Fcebooku (Gość z Holandii).

Z okazji obchodów Światowego Dnia Ptaków Wędrownych zapraszamy 13 maja (sobota) na godzinę 11.00 do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka”!

W ramach cyklu „Narwiańskie spotkania i opowieści o przyrodzie” realizowane dzięki wsparciu Fundacji PGE wystąpi z prelekcją wyjątkowy gość Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy biolog, zoolog, ornitolog, popularyzator nauki i wielki miłośnik emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt.

Po spotkaniu odbędzie się spacer z jednym z największych pasjonatów ptaków wodno-błotnych Podlasia oraz pracownikiem Narwiańskiego Parku Narodowego – dr Mikołajem Pruszyńskim, który opowie o upodobaniach ptaków migrujących Doliną Narwi.

Po wycieczce zapraszamy na ognisko, które odbędzie się w altanie na polu biwakowym w Kurowie.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny!

Na spacer obowiązują zapisy, które przyjmujemy do 11.05.2023 telefonicznie pod nr 505 906 567 (dni robocze 7.30 – 15.30) lub mailowo: rezerwacje@npn.pl

Poniżej szczegółowy program wydarzenia:

11.00 – 11.20 Otwarcie spotkania – Grzegorz Piekarski, Dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego

11.20 – 12.20 „Wielkie wędrówki ptaków” (prelekcja), Adam Zbyryt

12.20 – 12.40 Przerwa kawowa i dyskusja z gościem

12.40 – 14.40 „Szlakami ptaków” (spacer po Narwiańskim Parku Narodowym), dr Mikołaj Pruszyński

14.40 – 15.40 Ognisko w altanie na polu biwakowym w Kurowie

Zdjęcie - Ptaki w Narwiańskim Parku Narodowym

 

 

Opublikowano w news