Wróc do strony głównej

„Dzień rzeki” w OEP „Młynarzówka”


Ulotka Dzień Rzeki
Ulotka Dzień Rzeki w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej “Młynarzówka”

 

7 października (sobota) w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka” będziemy świętować „Dzień rzeki”.

To ostatnie w tym roku wydarzenie z cyklu „Narwiańskie spotkania i opowieści o przyrodzie” realizowane dzięki wsparciu Fundacji PGE .

Zapraszamy wszystkich do okrywania jedynej w swoim rodzaju rzeki Narew.

Światowy „Dzień Rzeki” ustanowiony został w 2005 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dla naszego Parku jest to święto wyjątkowe. W związku z tym przygotowaliśmy specjalny program na spotkanie, podczas którego pragniemy zaprezentować unikalność rzeki Narew. Do opowieści o jej ważnej roli, sile i pięknie zaprosiliśmy wybitnych przyrodników i pasjonatów:

dr hab. Mateusz Grygoruk jest profesorem w Katedrze Hydrologii, Meteorologii i Gospodarki Wodnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od lat jest zaangażowany w ochronę wód Podlasia. Prowadzone przez niego badania naukowe w kraju i za granicą są zorientowane na analizę przebiegu procesów hydrologicznych zlewni rzek i mokradeł, zarówno w okresie historycznym jak również w zakresie prognoz ich zmian w przyszłości w związku z postępującymi zmianami klimatu. Jest członkiem Państwowej Rady Ochrony Środowiska, Rady Naukowej GIOŚ, Rady Naukowej Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi oraz Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Jest współautorem m.in. Krajowego Programu Renaturyzacji Wód Powierzchniowych oraz kilku podręczników dobrych praktyk w zakresie gospodarki wodnej. Wędkarz.

Małgorzata Pawelczyk pasjonatka podróży i fotografii, informatyk. Niestrudzona miłośniczka podlaskiej przyrody. Fotografią zajmuje się od 2014 roku. Przemierza Podlasie w poszukiwaniu pięknych krajobrazów, zapomnianych wioseczek i cudów natury. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie fotografii przyrodniczej. Członkini Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego i Związku Polskich Fotografów Przyrody. Jest autorką i współautorką kilkunastu wystaw fotograficznych, spotkań autorskich.

Adam Zbyryt – naukowiec, popularyzator nauk przyrodniczych. Zawodowo związany z Uniwersytetem w Białymstoku. Miłośnik emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt. Autor dwóch książek przyrodniczych i kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych i naukowych. Zwycięzca organizowanego przez serwis PAP „Nauka w Polsce” konkursu Popularyzator Nauki 2021 w kategorii Animator. Jego największą pasją jest odkrywanie złożonych relacji w świecie zwierząt i przekazywanie wiedzy na ich temat.

Program Spotkania:

10:00 – 10:45 Zwiedzanie ekspozycji przyrodniczej w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka”

11.00 – 11:20 Otwarcie spotkania – Grzegorz Piekarski, Dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego

11:20 – 11:50 „Rzeki Podlasia – osobliwości, zmiany i przyszłość” – prezentacja prof. Mateusz Grygoruk

11:50 – 12:20 „Cztery pory roku” – prezentacja Małgorzata Pawelczyk

12:20 – 12:50 „Bystre ptaki znad rzeki” – prezentacja Adam Zbyryt

12:50 – 13:15 Przerwa kawowa

13:15 – 14:00 „Narew: od źródeł do ujścia” – pokaz filmu

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!

Opublikowano w news